Home  l  Nowości  l  O mnie  l   O sheltie  l  Moje Psy  l  Szczenięta  l  Galeria  l  Linki  l  Kontakt


O SHELTIE

Sport

Sport dla naszego Sheltie

Zanim przystąpisz do uprawiania jednego z niżej wymienionych dyscyplin sportowych twój pupil musi w pierwszej kolejności odbyć podstawowe szkolenie, by po prostu słuchał się ciebie. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze danego sportu dla siebie i swojego psiaka zorientuj się gdzie są jakieś zawody. Pójdź, popatrz, pokibicuj i nawiąż znajomości, które pomogą w rozpoczęciu uprawiania danego sportu. W dobie Internetu wiele bardzo ciekawych informacji można znaleźć surfując po sieci.

W drugiej kolejności idź z psem do weterynarza, aby upewnić się czy twój piesek jest zdrowy i może uprawiać wybraną przez ciebie dyscyplinę sportową.

Poniżej wymieniłam dyscypliny, które są warte zainteresowania:
Agility (wg Wikipedii) jest to sport psów polegający na tym, że pies prowadzony jest przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami po specjalnym torze przeszkód.
Pies musi zaliczyć przeszkody, być prowadzonym po przeszkodach w odpowiedniej kolejności (przewodnicy przed startem mają czas na zapoznanie się z układem toru). Należy zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (choćby jedną łapą).
Psy oceniane są przez sędziów w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Dla mniejszych psów poprzeczki niżej, dla większych wyżej.

Dogfrisbee jest to zabawa z udziałem: człowieka, psa i talerza firsbee. Ale zanim zdecydujemy się na kupno talerza (kilku talerzy) musimy koniecznie pomyśleć o bezpieczeństwie  naszego przyjaciela. Dlatego idźmy się do lekarza weterynarii, który po zbadaniu naszego psa będzie mógł stwierdzić, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby mógł skakać.

Flayball jest to sport drużynowy, gdzie każda drużyna składa się z czterech psów. Każdy pies musi pokonać przeszkody, uruchomić skrzynkę z piłeczkami, złapać piłeczkę w zęby i z powrotem z piłeczką wrócić przez cztery przeszkody. W składzie drużyny może być jedna rasa lub mogą występować różne rasy.

Obedience jest konkurencją z zakresu posłuszeństwa. Para pies-przewodnik wykonuje program około 10 ćwiczeń sprawdzających wyszkolenie psa. Sędzia ocenia precyzję i szybkość wykonania zadań, ale przede wszystkim kontakt przewodnika z psem i styl pracy. Liczy się wspólna pasja i zabawa.

Taniec z psem to najbardziej widowiskowa dyscyplina sportu psiego, ale też trzeba bardzo dużo pracować z psem by osiągnąć niesamowite rezultaty. No i oczywiście najważniejszy jest psi talent.

 

 
 
*All rights reserved!* Copyright © 2007* Webdesign: Don@r