Home  l  Nowości  l  O mnie  l   O sheltie  l  Moje Psy  l  Szczenięta  l  Galeria  l  Linki  l  Kontakt


O SHELTIE

Charakter

Owczarek szetlandzki (sheltie) to wspaniały przyjaciel. Jest psem bardzo inteligentnym i wszystkiego uczy się w bardzo szybko. Tu niezawodny stróż oraz miły domownik. Może mieszkać w bloku, w domku w mieście lub na wsi, jednak nie powinien być na stałe trzymany na dworze.
Jest pieskiem długowiecznym i przez całe swoje życie jest pełen energii. Jest wspaniałym psem towarzyszem.

Jego charakter został dostosowany do pilnowania gospodarstw, więc z tego powodu jest bardzo nieufny wobec obcych, czujny i szczekliwy. Gdy ktoś wejdzie na jego teren to potrafi narobić dużo hałasu. Ale jeśli chcemy, żeby nasz pupil zbytnio nie hałasował, to od szczenięcia trzeba nauczyć, by się spokojnie zachowywał.

Lubi być w centrum zainteresowania, dlatego może być świetnym towarzyszem dla osób czynnie uprawiających sport (jest bowiem bardzo wytrzymały) jak również dla osób starszych lub samotnych, które mogą poświęcić mu dużo uwagi.

Wybiera sobie jednego pana, któremu chce ciągle towarzyszyć, ale jednocześnie słucha się wszystkich członków rodziny. Jest najszczęśliwszy, gdy cała rodzina jest razem w domu. Lubi dzieci i jest wspaniałym towarzyszem zabaw, ale jednak dorośli powinni kontrolować zachowanie dzieci, by nie zrobiły psu krzywdy. Można też powiedzieć, że sheltie jest cierpliwy, tolerancyjny i opiekuńczy.

Przypominam, że jest to owczarek, a owczarki w swych cechach mają za zadanie trzymać stado blisko siebie, w jednym miejscu. Wobec czego należy pilnować naszego pupila, by nie miał tendencji do podszczypywania za kostki czy łydki kogokolwiek, by zagonić upatrzoną osobę do swojego stada. To podszczypywanie to wielka zaleta dla psa, który czynnie pracuje, ale kiedy jest naszym domowym pupilem można w odpowiednim czasie temu zapobiec przez odpowiednie tępienie tego. Ponieważ jest psem bardzo inteligentnym szybko zrozumie co mu wolno, a co nie.

Nawet dla osoby nie mające do tej pory psa nie będą mieć żadnych problemów z wychowaniem. Jest to piesek mały, więc nie będzie ciągnął na smyczy. Na spacerach trzyma się blisko pana, więc to sama przyjemność taki spacer. Lubi zabawy z innymi psami, nie wszczyna bójek i nie jest agresywny.

Sheltie można nauczyć wielu komend, ale tylko wtedy gdy będziemy stosować metody pozytywne. Dla smaczka lub ulubionej zabawki gotowy jest zrobić wszystko dla swojego ukochanego pana.  Nie wolno stosować siły ani przymusu, ponieważ to nie pomoże w wytworzeniu więzi pomiędzy panem a pieskim, a wręcz bardzo przeszkodzi.

Ta rasa jest bardzo wszechstronna. Bardzo chętnie pieski uczestniczą w szkoleniach różnego rodzaju. Nadają się do agility, dogfrisbee, flayball, obedience oraz taniec z psem. Na czym polegają te psie sporty opisuję w temacie sport.


 

 
 
*All rights reserved!* Copyright © 2007* Webdesign: Don@r